Pradžia
Blogs
Pieredze ar rozāciju. Marijas stāsts.

Pieredze ar rozāciju. Marijas stāsts.

Mani sauc Marija, un man ir 45 gadi, es strādāju kā farmaceita asistente. 

Mana sadzīvošana ar rozāciju sākās 2012. gadā, kad tika uzstādīta oficiālā diagnoze, taču sārti vaigi man jau ir no ļoti agra vecuma. Astoņus gadus atpakaļ es pirmo reizi aizbraucu uz Horvātiju – tad man vēl nebija pieredzes ar Dienvidu sauli un ādas kopšanas līdzekļiem sejai ar SPF. Rudenī sākās problēmas ar sejas kapilāriem, objektīvi – puse sejas bija iekaisusi ar izsituma elementiem, bet subjektīvi - nieze, diskomforta sajūta un neapmierinātība ar savu ārējo izskatu. Apsārtums skāra vaigus un pat zodu. 

Ārstēšana bija gan ar medikamentiem, gan izmantojot lāzera procedūras. Es atteicos lietot perorāli antibiotikas, bet ārīgi lietojamos līdzekļus izmēģināju daudz un dažādus, jo nebija viegli atrast piemērotāko līdzekli. Ārstēšana aizņēma visu ziemas periodu, tikai pavasarī bija panākts vēlamais efekts, bet ar to viss nebeidzās. Vasaras beigās, neskatoties uz kopšanu ar kosmētikas līdzekļiem ar augstu SPF, man nācās atkārtoti apmeklēt ārstu, lietot ārīgi lietojamus pretiekaisuma medikamentus un atkārtot lāzerprocedūras. Mans secinājums – ar rozāciju var sadzīvot, bet ir jāatrod sev piemērotākais ārstēšanas veids, sejas kopšanas līdzekļi un jākoriģē savs dzīvesveids, izslēdzot vai mazinot provocējošos faktorus. 

Pagājušajā rudenī (2019) es izlaidu kārtējo ārsta apmeklējumu un pierakstījos pie ārsta tikai ap martu (2020), diemžēl COVID-19 pandēmijas dēļ netiku arī pavasarī. Vasaras saule, neskatoties uz kopšanu, vēl vairāk sabojāja sejas ādu un atgriezās nieze un diskomforts, atsāku lietot pretiekaisuma medikamentus. Septembrī notika ilgi gaidītā vizīte pie ārsta un atkārtota lāzerprocedūra. Pēc šīs procedūras vēlamo efektu nācās gaidīt ilgāk nekā parasti. Iekaisums ir pazudis, bet apsārtums palicis, tikai kļuvis mazāk pamanāms. 

Šajā gadā ir bijis ļoti auksts februāris un galvenie provocējošie faktori ir laika apstākļi. Aukstums, vējš, mitrums, apkure – šie ārējie apstākļi var ietekmēt veselas ādas veselību, bet jūtīgai ādai, rozācijas skartai, nepieciešama īpaša kopšana. Šajā aukstajā laikā es izvairos no ilgām pastaigām, dodu priekšroku pārvietoties ar auto, lai nepakļautu ādu salam un vējam. Ikdienā lietoju BB krēmu, jo radušos apsārtumu vēlos nomaskēt. 

Vakarā kosmētiku vienmēr noņemu ar Bioderma Sensibio AR micelāro ūdeni. Dažreiz āda prasa dziļāku attīrīšanu, tādēļ izmantoju putojošo gelu

Ziemas periodā uz nakti lietoju gan mitrinošus krēmus, gan krēmus ādas apsārtumam, dažreiz izvēlos mitrinošu nakts masku. Visus produktus izvēlos intuitīvi, atkarībā no tā, kā jūtas mana sejas āda. 

Tad, kad nepieciešama ārstēšana, tad kopšanas krēms tiek lietots minimāli, stundu pēc ārstnieciskā krēma lietošanas. 

Ziemā man ļoti gribas apmeklēt saunu, pirti vai ārzemēs nopeldēties termālajos ūdeņos, bet diemžēl šādas procedūras man nav vēlamas. Protams, dažreiz es nevaru sev atteikt šo prieku, bet, ejot pirtī, neskrienu pašā karstumā un neatrados tur ilgi, bet tik un tā – rezultātā apsārtums uz visu vakaru ir garantēts. Termālais avots ir veselīgs ādai, galvenais izvairīties no ilgas sēdēšanas karstā ūdenī. Pēc manas pieredzes šie termālie ūdeņi ļoti labvēlīgi ietekmē ādas stāvokli. 

Karstie dzērieni arī var provocēt ādas apsārtumu. Piemēram, pirms uzsāktās ārstēšanas es ļoti bieži paliku sārta, iedzerot tasi tējas, bet tagad, pēc vairākām lāzerprocedūrām, es vairs uz karstajiem dzērieniem nereaģēju, izņemot karstvīnu. Ne tikai karstvīns, bet arī jebkurš cits alkoholiskais dzēriens, īpaši dzirkstošs vīns, paplašina asinsvadus un izraisa apsārtumu. Tas ir viens no iemesliem nelietot alkoholu. 

Latvijā rozācija ir bieži sastopama, jo iedzīvotājiem bieži vien raksturīgs ādas 1-2 fototips un to ietekmē klimatiskie apstākļi, protams, slimībai ir raksturīga ģenētiska predispozīcija. Manā ģimenē rozācija skar visus radiniekus no tēva puses, arī manai meitai ir jūtīga āda un par ādas kopšanu ir jāsāk rūpēties savlaicīgi, negaidot pirmās slimības pazīmes. 

Ar cieņu, 

Marija 

Komentarai

{{msg}}

{{comment.name}}
{{comment.comment}}

Raksti komentāru

*need_admin_confirmation*

Pieredze ar rozāciju. Marijas stāsts.
2021-06-11 0 Komentāri

Pieredze ar rozāciju 3. daļa

Pieredze ar rozāciju 3 daļa. Dalībnieces dalās pieredzē pēc trešā pavadītā mēneša šajā projektā. Par to, kādus kosmētikas...

Lasīt vairāk
Pieredze ar rozāciju. Marijas stāsts.
2021-05-09 0 Komentāri

Pieredze ar rozāciju 2. daļa

Pieredze ar rozāciju 2 daļa. Dalībnieces dalās pieredzē pēc otrā pavadītā mēneša šajā projektā. Par to, kādus kosmētikas...

Lasīt vairāk
Pieredze ar rozāciju. Marijas stāsts.
2021-04-14 0 Komentāri

Pieredze ar rozāciju. Gunitas stāsts

Veiksmīgai cīņai ar rozācijas simptomiem jāsākas ar pareizu ādas kopšanu, iekļaujot jūtīgai ādai piemērotus mitrinošus...

Lasīt vairāk
Pieredze ar rozāciju. Marijas stāsts.
2021-03-25 0 Komentāri

Pieredze ar rozāciju. Karīnas un Annas stāsts

Šoreiz bloga ierakstā BIODERMA projekta “Pieredze ar rozāciju” dalībnieces – aptiekāres nolēmušas dalīties ar savu...

Lasīt vairāk