Pradžia
Blogs
Rozācija un sauļošanās

Rozācija un sauļošanās

Viens no kuperozas ādas galvenajiem ienaidniekiem ir ultravioletais starojums. To, kāpēc nevajadzētu sauļoties bez pietiekama aizsargkrēma slāņa stāsta daktere Jūlija Melkoņane un projekta “Pieredze ar rozāciju” dalībnieces.

Daktere Jūlija Melkoņane stāsta, ka ir vairāki ārējās vides faktori, kas var izraisīt rozācijas uzliesmojumu, bet viens no galvenajiem faktoriem ir saules starojuma iedarbība: “Saules ekspozīcija var izraisīt rozācijas uzliesmojumu apmēram 2/3 daļām cilvēku, kas sirgst no rozācijas. Tāpēc it īpaši rozācijas slimniekiem ir ieteicams izvairīties no tiešajiem UV stariem pavasara-vasaras sezonā. Arī pētījumos tika apstiprināta saikne starp UV staru ekspozīciju un pastiprinātu virspusējo asinsvadu tīklojumu uz ādas.”

Sauļošanās kļūdas

Projekta dalībnieces atzīst, ka jaunībā ir pārgalvīgi sauļojušās, kas varētu būt viens no iemesliem pašreizējai rozācijas esamībai.

Maija (28 gadi): “Kādreiz es biju sauļošanās fane! Gulēju tiešā saulē, nedomājot par nekādiem sevis pasargāšanas plāniem. Tagad ir citādāk.  Arī šobrīd man joprojām ļoti patīk saule, bet esmu krietni vien piesardzīgāka un lietoju aizsargkrēmus. Ir bijušas reizes, kad sejas āda protestē pret kāda noteikta aizsargkrēma sastāvu un kļūst sausa un niezoša. Ir gadījies pamatīgi apdegt, ejot kādā garākā pārgājienā vai neuzklājot aizsargkrēmu atkārtoti spēcīgā saulē, piemēram, Austrālijā. Man nav zināšanu, neesmu ārsts, bet man ir aizdomas, ka mana rozācija saasinājās tieši pēc kārtīgas apdegšanas saulē.”

Arī Karīna (35 gadi) dalās līdzīgā pieredzē: “Agrāk es padaudz sauļojos, nekad neaizdomājos par ādas problēmām, kurus var izraisīt tādi pieradumi. Bija viena vasara, kad es īpaši daudz laika pavadīju saulē, aizsargkrēmus neizmantojot, un pēc tam rudenī man sākas rozācija. Tagad pēc iedeguma neraujos, bet kad esmu pakļauta tiešiem saules stariem, lietoju krēmus, jo ādas veselība ir ļoti svarīga. Iedegums nav tā vērts!”

Ne tikai tieši saules stari, bet arī solārija apmeklējums var pasliktināt ādas stāvokli. Madara (36 gadi) stāsta: “Diemžēl pusaudža gados bieži apmeklēju solāriju, sauļojos bez aizsarglīdzekļiem, kā rezultātā ir gan paplašinātas poras, gan nevienmērīgs sejas tonis. Šo ekstru esmu izslēgusi no savas ikdienas. ”

Aizsardzība no saules

Pavasaris un vasara tā vien vilina laiku pavadīt ārā, bet lai nekaitētu ādas veselībai, ir jāatceras par ādas aizsardzību no UV stariem.

Daktere Jūlija Melkoņane uzsver: “Lai novērstu rozācijas uzliesmojumus, āda ir jāsargā no UV staru ietekmes saulei atklātajās ķermeņa zonās. Ieteicams neuzturēties tiešajos saules staros laikā no plkst. 10:00 līdz plkst. 16:00, kā arī sekot līdzi UV indeksam. Ja UV indekss ir augsts vai vidēji augsts (>3), obligāti nepieciešama aizsardzība no saules: saulesbrilles ar UV staru filtru un saules aizsarglīdzeklis (krēms, losjons, sprejs). Cilvēkiem ar rozāciju labāk izvēlēties saules aizsarglīdzekļus ar fizikālu filtru, kuri atstaro UVA un UVB starus, tādējādi nekumulējot lieko siltuma enerģiju ādā. Aizsarglīdzekļa SPF ir jābūt vismaz 30, bet augsta UV indeksa gadījumā 50+ un vairāk.”

Projekta “Pieredze ar rozāciju” dalībnieces dalās savā pieredzē.

Olga (37 gadi): “No visa klāsta, ko nedrīkst rozācijas pacienti, man visgrūtāk ir atteikties no iedeguma! Zeltains iedegums man tik ļoti piestāv! Atradu risinājumu šai problēmai - nopirku paštonējošu eļļu sejai. Izskatās ļoti dabīgi - esmu apmierināta!”

Madara (36 gadi) stāsta: “Pagājušajā vasarā atļāvos "pašikot" un nopirku elegantu pītu salmu naģeni, kā tenisistēm, tā piestāv gan pie kleitām, gan pie džinsiem, un nu mana sejas āda ir pasargāta. Bet tiklīdz brīvdienās esmu piemirsusi uzlikt krēmu ar SPF, tā dienas beigās atkal esmu sarkana. Tagad pavasarī redzu, ka šī saulīte ir īpaši nikna, tādēļ jāpievērš pastiprināta uzmanība. Šī cīņa būs mūža garumā, bet labā ziņa, ka nu ir daudz palīglīdzekļu un iespēju mazināt rozāciju.”

Arī Dace (54 gadi) izvēlas cepuri, kas kliedē tiešo staru iedarbību uz sejas: “Vasarā, saulainās dienās cenšos valkāt platmali. Taču sauļojoties nedaudz pasauļoju arī seju. Visvairāk parasti cieš deguns. “

Baiba (59 gadi): “Sauļojoties seju cenšos nepakļaut saules stariem. Lietoju aizsargkrēmu, solārijā cenšos seju aizklāt.”

Protams, sejas aizsarglīdzeklis ir obligāts saules sezonā. Tam piekrīt arī Dace (51 gads): “Jāsaka, ka mana āda nedaudz saulē iedeg, taču iedegums nav ļoti noturīgs. Esot Latvijā, parasti nebraucu uz pludmali, lai sauļotos. Un man ir grūti vienkārši gulēt un sauļoties, tad vajag kaut ko darīt. Un nu jau vairs arī neuztraucos, ka neesmu iedegusi, laikam nav vairs tas vecums. Uz sejas gan vienmēr lieku aizsargkrēmu ar filtru 50. Mans iecienītākais ir BIODERMA Photoderm AR SPF 50+. Patīk tā tekstūra un tonis saplūst ar sejas ādu, pat ja tā nav iedegusi. Arī mana āda vasarā jūtas labāk, neskatoties uz siltumu un sauli! Tātad no saules speciāli nevairos, bet arī sauļošanās un "cepināšanās" man nepatīk. “

Irina (46 gadi) uzsver, ka saule nelabvēlīgi ietekmē ādas stāvokli, tādēļ cenšos neaizmirst par saules aizsarglīdzekļa izmantošanu: “Pēc saules sezonas parādās vēl lielāks asinsvadu tīkls, īpaši deguna tuvumā, tādēļ es vienmēr cenšos lietot aizsargkrēmu ar SPF 30 faktoru.”

Komentarai

{{msg}}

{{comment.name}}
{{comment.comment}}

Raksti komentāru

*need_admin_confirmation*

Rozācija un sauļošanās
2020-06-18 0 Komentāri

Rozācija un acu simptomi

Salīdzinoši reti starp rozācijas pacientiem tiek novērota okulārā rozācija. Šajos gadījumos pacienti izjūt acu...

Lasīt vairāk
Rozācija un sauļošanās
2020-06-08 0 Komentāri

Rozācija un fiziska slodze

Šoreiz jautājām projekta dalībniecēm, vai fiziska slodze ietekmē rozācijas pastiprināšanos, kā arī aicinājām dakteri...

Lasīt vairāk
Rozācija un sauļošanās
2020-04-29 0 Komentāri

Rozācija un karsti, asi, eksotiski ēdieni

Kā viens no rozāciju provocējošiem faktoriem bieži ir ass, karsts un eksotisks ēdiens. Šo tēmu apspriedām ar projekta...

Lasīt vairāk
Rozācija un sauļošanās
2020-04-09 0 Komentāri

Rozācija, kosmētiskās procedūras un lāzerterapija

Rozācija ievērojami ietekmē cilvēku ārējo izskatu un labsajūtu, tādēļ tiek meklēti veidi, kā to mazināt. Ja rozācija nav...

Lasīt vairāk